درباره بیم

استفاده از سیستم بیم bim به جای کد cad

سیستم ترسیم کد (CAD) بهتر است یا مدل سه بعدی بیم (BIM)؟

فناوری های بیم (BIM) و کد (CAD) همانطور که می دانید دو روش متفاوت برای ارائه مستندات و طراحی های مربوط به ساختمان هستند. در برنامه کد (CAD) تا حد بسیار زیادی از روش های سنتی طراحی (طراحی به  روش کاغذ و مداد) تقلید شده است و شما با عناصر دو بعدی مانند خط، هاشور، متن و... سر و کار دارید. زمانی که شما از سیستم کد برای طراحی استفاده کرده اید و قصد تغییر در آن را دارید باید تمام قسمت ها بوسیله  دست تغییر پیدا کنند و به این صورت این کار زمان بسیار زیادی از شما خواهد گرفت . در تصویر زیر یک نمونه از نتایج سیستم ترسیمی کد (CAD) را مشاهده می کنید.

ترسیم کامپیوتری کد CAD

این در صورتی است که برنامه بیم (BIM) که مخفف مدل اطلاعات ساختمان می باشد، برای ترسیم از چیزی که ساختمان در واقعیت هست پیروی می کند و شما به  جای مشاهده نقشه دو بعدی، شاهد یک مدل دقیق سه بعدی هستید که در آن همه عناصر ساخت و ساز به صورت مجازی برای شما قابل مشاهده خواهد بود. به  زبان ساده وقتی از بیم استفاده می کنید شما در واقع دیوار ها، ستون ها، پنجره ها، در ها و... را می بینید و به  این صورت می توانید بسیار بهتر از نقشه های کد منظور خود را مشتریان، مالک ساختمان یا طرح، تیم اجرایی و... بفهمانید. از طرفی وقتی شما تغییری در طراحی ایجاد می کنید، این تغییر به صورت اتوماتیک در سایر قسمت ها اعمال خواهد شد و به این صورت می توانید ببینید که کار هایی که انجام می دهید چه تاثیری بر کل ساختمان خواهد داشت. استفاده از مدل یکپارچه بیم علاوه بر این که راندمان کار و بهره وری اجرا را افزایش می دهد، باعث می شود که ساختمان شما دقیقا به صورت ماکت مجازی سه بعدی ساخته شود و از همان ابتدای کار بدانید که قرار است در پایان ساختمان به چه صورت باشد.

در ادامه بیشتر در مورد بیم (BIM) صحبت می کنیم و اطلاعات مختصری را در این خصوص در اختیار شما قرار می دهیم و در پایان قضاوت را بر عهده شما می گذاریم تا خودتان به این مسئله پی ببرید که چرا باید به جای سیستم های ترسیمی کد (CAD) از سیستم مدل ساختمان بیم (BIM) استفاده کنید.

مدل سه بعدی ساختمان بیم bim

بیم (BIM) چه کارایی هایی دارد؟

در زمان ساخته شدنمدل بیم شما همزمان می توانید چند هدف را را با هم پیش ببرید و همین و موضوع باعث می شود آزادی عمل، دقت به جزئیات و تمرکز بیشتری داشته باشید و بر روی درستی روند کار ها نظارت کنید. از طرفی شما با استفاده از بیم یک تصویر سه بعدی بسیار زیبا از ساختمانی که قرار است ساخته شود در اختیار دارید.
زمانی که بحث طرح  سه بعدی مجازی به میان می آید شما امکانات بسیار زیادی خواهید داشت که این امکانات عبارتند از:

  • بیم به شما کمک می کند که چند ماکت سه بعدی داشته باشید و بتوانید آن ها را از نظر فنی و ظاهری با هم مقایسه کنید و در پایان بهترین طرح را انتخاب کنید.
  • مدیریت تغییرات طراحی در بیم بسیار راحت می باشد و این به دلیل وجود یک پایگاه داده قوی است که تغییرات بر روی آن ذخیره، و سپس روی بقیه قسمت ها اعمال می شود.
  • انجام تغییرات به صورت اتوماتیک در نما، پلان و مقاطع باعث می شود که سرعت کار افزایش یابد و از طرفی شما بتوانید همه این تغییرات که به سرعت ایجاد شده اند را به صورت مستند داشه باشید.
  • با استفاده از مدل شبیه ساز ساختمان بیم شما می توانید تمام اطلاعات مربوط به تمام رشته های مهندسی را در خود جای دهد. به عنوان مثال شما می توانید روی مدل بیم سازه های باربر، لوله کشی ها، کانال های کولر و حتی اطلاعاتی که مربوط به شرایط محیطی است را ببینید.
  • شما می توانید در پایگاه داده های مربوط به مدل بیم ساختمان خود اطلاعات برنامه اجرایی را نیز ذخیره کنید.به زبان ساده تر مواردی مانند تعداد نیروی انسانی، زمان هماهنگی ها و هر چیزی که روی پروژه تاثیر می گذارد را می توانید در پایگاه داده مدل بیم ساختمان خود ذخیره کنید و در زمان هایی که به آن ها نیاز داشته باشید، همه چیز به راحتی در دسترس شما خواهد بود.